Friday Nov 10, 2023
Perzekúcie v armáde po auguste 1968-II.časť
V druhej časti podcastu venovanému ľuďom prepusteným z československej armády po tom, ako odmietli okupáciu vnímať ako tzv. bratskú pomoc sme sa pozreli na ďalšie osudy. Vypočujte si osud pani Bělohlávkovej, ktorú prepustili z martinskej posádky medzi prvými a dlhé roky sa bála, či sa jej perzekúcia prenesie aj na jej deti.
Pavol Vitko rozpráva aj osudy žien, ktoré boli počas okupácie zabité, ale aj vojakov, ktorí poníženie a tlak nezniesli a spáchali samovraždu,
Hovorí aj o vojakovi, ktorý po príchode sovietskych vojsk vyvesil čierne zástavy a nikdy sa so svojím prepustením a ponížením nezmieril.
Detailne opisuje aj osud muža, ktorého príbeh inšpiroval názov jeho knihy o týchto ľuďoch - Porcelánové prasiatka - muža, ktorý musel rozbiť porcelánové pokladničky svojich detí, aby im za tie halierniky, ktoré v nich mali, mohol kúpiť po svojom prepustení z armády základné potraviny.
A nájdete tu aj príbeh vojnového veterána z druhej svetovej vojny, ktorý za slobodu a znovuobnovenie Československa bojoval na západnom fronte. Komunisti sa mu odvďačili tým, že mu znárodnili obchod a vyhnali ho aj s manželkou a dcérou z Komárna, z peknej vilky do chatrče. Zo všetkého sa otriasol. Až okupácia a pocit, že s tým už nevie nič urobiť ho zlomili.
S Pavlom Vitkom, autorom knihy Porcelánové prasiatko - Osudy našich vojakov, ktorí trpeli za to, že okupáciu Československa v roku 1968 odmietli ako tzv. bratskú pomoc, sa rozprávala editorka JOJhistory, Veronika Homolová Tóthová.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.